piątek, 24 maja 2013

Zapalniczka Zippo - Wymiana Knota

Wpis ten będzie dotyczył ostatniej z ważniejszych czynności, jakie oczekuje od nas nasza zapalniczka Zippo.

Zapalniczka Zippo – wymiana / montaż nowego knota


Jeśli ktoś miałby wątpliwości, to przypomnę, że knot to ten biały sznurek wystający z kominka naszej zapalniczki ;) Druciki, które oplatają knot, służą temu, by był on bardziej stabilny.
W jakim celu montuje się nowy knot? Część konta, która wystaje poza zapalniczkę z czasem się zużywa. Powodów tego może być kilka .

Oryginalny knot Zippo
Podstawowa przyczyna, to osmolony knot. Knot w takim stanie nie przewodzi dobrze benzyny, nawet jeśli waciki wewnątrz wkładu są dobrze nasączone. Płomień z takiego knotu jest niestabilny. Knot się bardzo zalał – następna przykra sprawa. Oczywiście nie idzie tu o mżawkę . Znajomy chciał pochwalić się umiejętnościami w sztuczkach z zapalniczką, coś mu nie wyszło, no i zapalona zapalniczka wpadła w świeży śnieg, zapalona z otwartą pokrywą. Zapalniczce nic się nie stało, ale knot rozdzielił się na sporo cieniutkich włókien i nie trzymał dobrze płomienia. Podobne następstwa ma zbyt duże namoczenie knota spirytusem lub benzyną podczas czyszczenia okopconych miejsc. Dobrym przyzwyczajeniem jest nie odpalanie zapalniczki zaraz po jej czyszczeniu. Dobra, mamy osmolony knot, czy rozwarstwiony, co dalej? O ile knot nie był wcześniej skracany zbytnio, to wymiana całego knotu nie będzie potrzebna. W takim wypadu możemy po prostu palcami (jeśli mamy szczupłe) lub pęsetą wyciągnąć gdzieś centymetr knotu i uciąć uszkodzoną fragment. Czasami może iść to bardzo ciężko, kiedy knot jest bardzo zawinięty wokół wacików we wkładzie Zippo. Lepiej jest wówczas rozebrać zapalniczkę Zippo, wyciągnąć watę i zobaczyć o co kaman.

Ok, ale może się zdarzyć, ze docinaliśmy już wcześniej knota i jest on za krótki na kolejną taką operację. Generalnie kwestia nie jest jakaś zawiła. Wszystko co musimy zrobić to tak, wyciągamy wkład z obudowy, pozbywamy się śruby na dole, wyciągamy filc i watę.  Teraz mamy swobodny dostęp do knota. Pozbywamy się wysłużonego, a w zamian zapuszczamy do dziurki nowego. Knot Zippo trzeba wsuwać ostrożnie, żeby za bardzo nie sfatygować końcówki. Nowy powinniśmy wsunąć tak daleko, aby zakończenie można było zahaczyć na końcu kominka. Ok, teraz wata wchodzi z powrotem do wkładu Zippo. I teraz ważna uwaga! Waciki należy tak układać na przemian z knotem, aby knot przeplatał się przez ich największą ilość. Watę wkładajmy w tej kolejności, w jakiej została wyciągana. Przyda się w tym momencie ponownie nasączyć waciki benzyną.  Ostatnie rzeczy jakie musimy wykonać to włożenie: filcu, śruby i obudowy Zippo. No tak, jeszcze jedna rzecz na koniec, docięcie knotu. Knot powinien być przycięty na tyle aby nie wystawał poza kominek, a najlepiej jak kończy się 2-3 milimetry przed górą kominka. I to właściwie wszystko. Opis jest dosyć długi, ale operacja jest generalnie prosta, po drugim – trzecim knocie, będziemy mieli już wprawę ;)

;

Ile kosztuje knot?
Knoty nie są drogie, nawet te markowe Zippo, w zależności do tego gdzie je kupimy zapłacimy od trzech, do siedmiu złoty.

1 komentarz:

  1. Każda zapalniczka benzynowa zippo to przede wszystkim produkt świetnej jakości, z dożywotnią gwarancją.

    OdpowiedzUsuń