poniedziałek, 13 maja 2013

Sploty łańcuszków - KORD

Hey! Na początku tygodnia będzie coś o biżuterii męskiej i damskiej, czyli nowy splot.
Natomiast następny wpis będzie poświęcony zapalniczce Zippo :)

Splot KORD


Więc na początek etymologia słowa kord. Zacząłem szukać terminu kord od wikipedii. Tam znalazłem kilka odnośników do tego hasła. Głównie interesować nas będzie definicja korada, jako długiego noża, odpowiednio wyprofilowanego. Kordy były stosowane w czasach średniowiecznych do odbierania życia niedobitkom na polu walki. Źródłosłów słowa kord jest ściśle powiązany z tym właśnie zadaniem. Pierwotna nazwa tego małego miecza to  misericordia,  (łac. misereo – okazywać miłosierdzie oraz  łac. cor – serce, czyli cios litości w serce). Kord nosili przy sobie przede wszystkim ludzie z niższych warstw społecznych. Noża, był noszony na sznurze, czy też łańcuchu i to od niego wzięła się nazwa współczesnej biżuterii kord. Chciałem znaleźć angielską nazwę tego łańcuszka, ale nie udało się.  W języku angielskim kord to sznur, więc można powiedzieć, że w jakiś sposób potwierdza się pochodzenie nazwy ;). W związku z tym, jeśli ktoś zna angielską nazwę (a w to nie wątpię) to niech koniecznie napisze.

Przejdziemy teraz do budowy łańcuszka. Tak jak biżuteria dla mężczyzn, jak i dla dam wykonana tym splotem sprawia wrażenie solidnej i masywnej. Bransolety i łańcuszki bardziej przypominają pleciony sznur, niż klasyczne łańcuszki. Myślę, że niejednemu splot ten wpadnie w oko, jeśli ktoś lubi nieco bardziej masywną, można powiedzieć unikatową, biżuterię. Tak jak pisałem, splot ten jest dostępny nie tylko w łańcuszkach męskich, czy damskich, ale także bransoletach. Splot ten występuje zarówno jako biżuteria srebrna, jak i złota, ale możemy także spotkać się z innymi materiałami, jak np. mosiądz, czy miedź. Kord jest produkowany zarówno jako biżuteria męska, jak i dla kobiet, wszystko zależy od grubości łańcucha. Jeśli ktoś jest fanem rycerstwa i tych spraw, to znajdzie też łańcuchy z tańszych materiałów, służące do potrzymania miecza, czy mające inne zastosowanie.
Na koniec jeszcze mała ciekawostka.
Obecnie przez oficerów i chorążych nadal nosi się przy odświętnych ubiorach kordy (kordziki), tyle że nazywają się one kordziki, są obusieczne i znacznie bardziej przypominają sztylety, niż przerośnięte noże.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz