poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Sploty Łańcuszków: splot Bizantyjski

Dzień dobry, witam wszystkich.

Przed długim weekendem będzie o splocie „Bizantyjskim”


Nazwa splotu – Bizantyjski – wskazuje na to, że został on wymyślany w Cesarstwie Bizantyjskim, ale czy naprawdę tak jest?  Trudno stwierdzić.  Jeżeli ktoś z was zna rodowód tego splotu biżuterii, to dajcie znać :) 
Bransoleta o splocie bizantyjskim

Przyzwyczailiśmy się już, ze sploty mają kilka określeń. Tak jest i z tym splotem. Zwany jest splotem Etrusków, czy klatką dla ptaków. Jeśli będziemy szukali na stronach obcojęzycznych, najwięcej znajdziemy pod hasłem „Byzantine Chain”.
Budowa łańcuszków bizantyjskich jest niezwykle ciekawa i wygląda na bardzo zagmatwaną.  Bransoletki męskie, czy damskie o tym splocie złożone są z drucików (złotych, srebrnych, czy miedzianych) o kształcie kołeczek i czegoś na styl „ósemki”. Biżuteria o tym splocie wygląda trwale i masywnie, jednak jest bardzo giętka i bardzo fajnie wygląda przy mniejszych i większych zagięciach. Na dziś dzień oprócz klasycznego wzoru tego splotu, możemy u jubilerów znaleźć nowocześniejsze, bardziej stylowe modele. Czasami bransoleta może mieć przekrój koła, czasami elipsy, a widziałem nawet o przekroju prostokątnym. 
Budowa splotu bizantyjskiego - bransoleta męska

W dzisiejszych czasach oprócz bransolet męskich o kolorze srebra, czy złota, możemy znaleźć także kolorową biżuterię. Zarówno w jednym kolorze, np. całe niebieskie, czy czerwone, jak i z poszczególnymi ogniwami w różnych kolorach. Prócz bransoletek, czy łańcuszków znajdziemy na necie także kolczyki o splocie bizantyjskim! Na forach możemy spotkać ludzi, którzy sami wykonują „biżuterię królewską”, ale jak dla mnie, to zbyt czasochłonne. No i cierpliwości też by mi raczej nie starczyło ;)
Omawiany splot jest przeznaczony zarówno dla pań, jak i dla panów. Wiele sklepów sprzedaje dany model łańcuszka, jak i bransolety jako męsko-damski, także jest to biżuteria bardzo uniwersalna.

No i taka ciekawostka na zakończenie.
Podobno splot ten był wykorzystywany do tworzenia kolczugi dla rycerzy. Zbroje o tym splocie był trwalsze i trudniej było je przebić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz