środa, 11 grudnia 2013

Co należy wiedzieć przed kupnem zapalniczki Zippo


Witam ponownie!

Kiedyś obiecałem napisać o oznaczeniach na spodzie zapalniczek Zippo.
Oznaczenia najpopularniejszej zapalniczki na świecie dobrze znać. Te kilka informacji poniżej sprawi, że nikt nie wciśnie ci na aukcji, czy sklepie internetowym podróbki wartej 10zł, za 100zł, a za stówkę możesz kupić już oryginalne zippo w ciekawej stylistyce.
Kiedy Blaisell wyprodukował swoją pierwszą zapalniczkę benzynową, nie musiał przejmować się nieuczciwą konkurencją, jednak z czasem popularność jego zapalniczek wzrastała, a nieuczciwa konkurencja rosła jak grzyby po deszczu. Zabezpieczając się przed nią (jak i również dla ułatwienia życia kolekcjonerom) Zippo wprowadziło odpowiednie metody datowania sowich produktów.

Dobrze, przejdźmy może do nieco meritum, bo to pewnie jest dla was ciekawsze ;)

Po pierwsze, oznaczenia znajdują się zarówno na spodzie obudowy, jak i na samym wkładzie. Po drugie oznaczenia mają zawsze ustalony układ.

Spód zapalniczki

Kiedy spojrzymy na zapalniczkę od dołu, w centralnym miejscu powinno znajdować się logo firmy, poniżej miejsce produkcji. Litera po lewej stronie oznacza miesiąc produkcji, co oznacza że jest z zakresu od A do L (na podróbach znajdują się tam litery z całego alfabetu), po prawej mamy dwie ostatnie cyfry roku produkcji (obowiązuje od rku 2001).

Datowanie zapalniczki Zippo Jack Daniels - prawidłowe oznaczenia
Oznaczenia na oryginalnej zapalniczce Zippo - Jack Daniels
Wkład zapalniczki

Teraz spraszamy oryginalność wkładki. Oby dwie strony są zapisane, jednak na jednej z nich mamy podobne oznaczenia jak na obudowie, czyli logo, miejsce produkcji oraz data produkcji – miesiąc A-L i roku – ostatnie dwie cyferki.




Uwaga – czytaj dalej!

Jeżeli miesiące z obudowy i wkładu nie są identyczne, to nic się nie dzieje. Wkłady i obudowy produkowane są w różnych częściach zakładu i ciężko byłoby je sparować. Zazwyczaj różni się tylko miesiąc, ale może zdarzyć się też tak, że obudowa jest z grudnia 2012, a wkład ze stycznia 2013, wtedy pomimo różnicy jednego miesiąca w produkcji, rok mamy inny.
Jeszcze jedno... wszystkie informacje, które są powyżej dotyczą zapalniczek zippo, które powstały po roku 2000. Wcześniejsze modele mają inne znaczenia roku powstania, natomiast miesiąc oznaczany jest literkami już od 1986 roku.

Przykłady podróbek zapalniczek benzynowych
Przykłady czterech podróbek zapalniczek Zippo


Po czym jeszcze możemy poznać, że zapalniczka „Zippo” jest nieoryginalna? Cena. Jeśli zapalniczka w sklepie internetowym kosztuje mniej niż, powiedzmy 60-70zł, to jest to najprawdopodobniej podróbka. Często zapalniczki te nazywane są „Zapalniczka jak Zippo”, „Zaplniczka typu Zippo”.

Na popularnych portalach aukcyjnych możemy znaleźć także zestawy zippo. Taki zestaw może zawierać np. benzynę, kamienie i zapalniczkę. O ile benzyna i kamień są oryginalne, to sama zapalniczka już nie. Także uważajmy!

Dobrze kochani, myślę, że to wszystko z podstawowych informacji, jakie powinniście posiadać przed zakupem zaplniczki.

3 komentarze:

  1. Ciekawy wpis. Nie powiem.
    Jednak tutaj jest znacznie więcej na ten temat
    http://manabri.pl/blog/zapalniczki-zippo-historia-budowa-oznaczenia/
    Polecam ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Różne produkty będą posiadały swoje specyficzne, unikalne oznaczenia. Przed wystawieniem towaru na półki sklepowe, sprzedawcy często oznaczają towar za pomocą metkownicy - https://somax.eu/213-metkownice-i-etykiety. Na takich metkach oraz etykietach można zawrzeć wszystkie niezbędne informacje np. o producencie, czy też składzie produktu. Warto jest posiadać odpowiednią wiedzę o danych oznaczeniach przed zdecydowaniem się na kupno danej rzeczy.

    OdpowiedzUsuń